Tendencijos 2022

Mauve-manija

Kaip Mauve padarė pokytį moksle ir madoje

Su Mauve atspalviu susijusi įdomi istorija: 

18-metis britų studentas Viljamas Perkinas 1856 metais bandė išrasti vaistus nuo maliarijos. Atsitiktinai jis sukūrė pirmuosius dirbtinius anilino dažus, kuriuos pavadino Mauveine, kadangi šis tirpalas šilką nudažydavo šviesiai violetine spalva. Iki tol dažai buvo išgaunami tik iš natūralių medžiagų, tokių kaip mineralai, augalų ar gyvūninės kilmės produktų ekstraktai. Tokiais dažais būdavo dažomi drabužiai, daiktai, pastatai. Dažnai tai būdavo labai brangu. V. Perkino išrasti sintetiniai dažai  buvo inovacija. Ne tik dažų pramonei, bet ir medicinos, parfmerijos, maisto produktų, netgi fotografijos sritims. Mauveine atspalvis turėjo tokį didelį pasisekimą, kad jaunuolis metė chemijos studijas universitete ir įkūrė savo dažų gaminimo verslą.

Mauve, tai laukinės dedešvos prancūziškas pavadinimas. Ši spalva užkariavo Londono ir Paryžiaus madų salonus. 1906 m. Viljamas Perkinas, būdamas 66-erių metų amžiaus, važiavo į mokslininkų organizuotą priėmimą Niujorke. Kaip padėkos ir pagarbos ženklą, visi priėmimo dalyviai prie juodų smokingų buvo pasirišę švelniai violetines Mauve peteliškes. Ir visa tai žmogaus, savo Mauve išradimu supurčiusio mados pasaulį, garbei.

Pergalingas Mauve žygis prasidėjo dažyto šilko nosinaite. Iš pradžių V. Perkinas tik norėjo pasimėgauti gražia spalva, tačiau nustebo pamatęs, kad ji išlaikė savo ryškumą ir buvo atspari saulės šviesai. Studentui kilo idėja pradėti didelio masto Mauve dažų gamybą. 1857 m. pramoniniu būdu pradėti gaminti pirmieji audiniai, nudažyti Mauve spalva. Atspalviai turėjo du pavadinimus: Aniline violetinė ir Tyriano violetinė.

1858-aisiais m. įvyko lūžis. Karalienė Viktorija savo dukters vestuvėse vilkėjo Mauve spalvos aksominę suknelę. Vilkėdama šios spalvos drabužiais pasirodė ir Prancūzijos imperatorienė Eugenie, Napoleono III žmona, viena įtkingiausių to meto mados ikonų. Ji mėgo šią spalvą, nes Mauve puikiai derėjo su jos akių spalva. Mauve manija tęsėsi iki 1861 m.

Ilgainiui V. Perkino violetinės spalvos gamybos metodas buvo nukopijuotas visoje Europoje. Naudojant šį metodą buvo kuriami ir kiti naujausias mados tendencijas atspindintys atspalviai.

Auksiniais 1920-aisiais Mauve spalva vėl grįžo į madą. Marškinių tipo suknelės su siauromis petnešėlėmis à la Kiki de Montparnasse arba  Josephine Baker. Mados ikona Coco Chanel nutiesė kelią šiuolaikinei madai.

Mauve siejama ir su 1970-aisias. Violetinės spalvos rūbai įkūnijo politinę žinutę - ši spalva simbolizavo moterų, apsirengusių vyriškais drabužiais, judėjimą.

1999/2000 -aisiais Mauve grįžo į mados pasaulį. Įvairių šalių spalvų dizaineriai, reklamos kūrėjai, marketingo profesionalai dirbo kartu, siekdami išgryninti mados tendencijas. Po daugybės apklausų, išankstinių studijų ir ekspertinių nuomonių, Mauve tapo spalvų elito dalimi. Ne visuomet galima tiksliai apskaičiuoti, kur nuves mados tendencijos, jas formuoja kiekvienos epochos nuomonės formuotojai.

„Paprastos moterys guodžiasi pačios. Kai kurios iš jų - dėvėdamos sentimentalių spalvų drabužius. Niekuomet nepasitikėkite moterimi, kuri dėvi Mauve spalvos rūbus, nesvarbu, kokio amžiaus ji būtų, ir niekuomet  nepasitikėkite tomis, kurioms jau virš trisdešimt penkerių, o jos vis dar pamišusios dėl rožinių kaspinėlių. Tai visuomet yra praeities atspindys".

Oscar Wilde, iš Doriano Grėjaus portreto, 1891


Dipl. dizainerė Sabine Hoffner ir Dipl. architektūros inžinierė (FH) Carmen Rubinacci

…abi išgyveno neatplaunamų violetinių rankų fazę.